Ponad 6 sposobów na zmniejszenie zużycia energii w firmie
Ceny energii elektrycznej ciągle rosną. Mobilizuje to przedsiębiorców to działań, które mają na celu ograniczenie jej zużycia. Często są to złożone inwestycje wymagające dużych nakładów finansowych i zaangażowania pracowników. Istnieją jednak sposoby na obniżenie rachunków za prąd w niemal niezauważalny sposób. Jak zmniejszyć zużycie energii w firmie?
Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w firmie
Ograniczenie zużycia energii w przedsiębiorstwie zaczyna się od przeanalizowania czynników, które mogą wpływać na jego aktualny poziom. W dużej mierze zależy to od sposobów, w jaki prąd jest wykorzystywany, od taryfy oraz dostawcy.
Okazuje się jednak, że często ponoszony koszt związany jest z przyzwyczajeniami użytkowników. Optymalizacja zużycia energii elektrycznej i jego ograniczenie musi się wiązać ze zmianami w tej dziedzinie.
Jak obniżyć rachunek za prąd
To, jak zmniejszyć opłaty za energię elektryczną, zależy przede wszystkim od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo. Inne bowiem działania przyczynią się do zmniejszenia zużycia energii w budownictwie, inne zaś posłużą do jego ograniczenia w przemyśle.
Przykładowo, w Unii Europejskiej to przemysł zużywa blisko 27% energii końcowej. Wiele procesów zużywa ogromne ilości ciepła oraz energii mechanicznej.
Optymalizacja zużycia energii w systemach przemysłowych pozwala na obniżenie kosztów energii elektrycznej w firmie przy zachowaniu funkcjonalności, wydajności oraz zyskowności zakładu. Do miejsc, w których jest to możliwe, należą:
- rurociągi technologiczne,
- ściany i dachy zbiorników,
- wymienniki ciepła,
- kotły,
- kanały dymowe,
- kominy przemysłowe,
- skrzynie zaworowe i kołnierze,
- urządzenia oraz filtry,
- konstrukcje specjalne.
Specyfikacje wielu projektów w przemyśle są kopiowane ze starszych rozwiązań, nierzadko liczących sobie kilkadziesiąt lat. Lepsze zaizolowanie procesów, tj. obniżenie poziomu strat cieplnych to prosty sposób na to, jak obniżyć rachunki za prąd w firmie z branży produkcyjnej.
Sterowanie smartfonem
Oświetlenie, klimatyzacja i rolety - to trzy obszary, w których możliwe jest wdrożenie systemów umożliwiających pracownikom łatwe sterowanie telefonem. Zorientowane na użytkownika systemy, które działają wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne, pozwalają na duże zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej.
Sterowanie oświetleniem smartfonem pozwala na redukcję jego kosztów nawet o 50%. Pozwala bowiem zmniejszyć natężenie centralnego światła, a jednocześnie umożliwia każdemu użytkownikowi stworzenie komfortowych warunków oświetleniowych na jego stanowisku pracy. Dodatkowo sterowanie światłem smartfonem sprawia, że jest ono zapalone tylko tam, gdzie jest to konieczne.
Z kolei sterowanie roletami i żaluzjami smartfonem wywiera korzystny wpływ nie tylko na wysokość rachunków za energię, ale także środowisko naturalne oraz samopoczucie użytkowników.
Pozwala na zmniejszenie kosztów energii dzięki zapobieganiu nadmiernemu nagrzewaniu lub wychładzaniu pomieszczeń, a co za tym idzie - nadmiernej eksploatacji klimatyzacji i sztucznego oświetlenia.
Z kolei sterowanie ogrzewaniem smartfonem pozwala na dopasowywanie temperatury do użytkownika, zapewniając mu nie tylko komfort, ale także działanie klimatyzacji wtedy, gdy jest to potrzebne.
Energooszczędne oświetlenie
Istotnym krokiem w kierunku obniżenia rachunków za energię jest korzystanie z energooszczędnych źródeł światła. Co prawda wdrożenie oszczędnego oświetlenia wiąże się z kosztami, jakie trzeba ponieść w celu zakupu nowego wyposażenia, jednak inwestycja ta w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalna. Dotyczy to nie tylko lamp w biurach i innych podobnych obiektach. Energooszczędne oświetlenie przemysłowe pozwala znacząco zmniejszyć ilość prądu zużywanego przez zakłady z tej branży.
W celu obniżenia kosztów warto przede wszystkim zastąpić tradycyjne żarówki lub zużywające dużo prądu halogeny energooszczędnym oświetleniem LED. Istotne jest jednak przeanalizowanie zachowań użytkowników. Energooszczędna lampa może nie przynieść bowiem spodziewanych oszczędności, jeśli będą oni np. niepotrzebnie zostawiać włączone światło. W takiej sytuacji należy też opracować przejrzyste instrukcje korzystania z oświetlenia, sterowników LED oraz urządzeń biurowych.
Warto zaznaczyć, że oszczędność energii może przynieść nie tylko nowoczesne oświetlenie sufitowe. Również dodatkowe źródła światła, takie jak profile LED pozwalają zapewnić komfort użytkowników połączony z niskimi kosztami eksploatacji.
Energooszczędne komputery
Statystyki wskazują, że to właśnie urządzenia biurowe takie jak komputery, drukarki itp. odpowiadają za niemal 30% zużytego prądu.
Często odpowiada za to zakup komputerów, których możliwości znacznie przekraczają potrzeby pracowników.
Do obsługi standardowych biurowych aplikacji, przeglądarki internetowej oraz oprogramowania biurowego nie jest potrzebne wyjątkowo wydajne urządzenie, które zużywa dużo energii. Energooszczędny komputer zapewnia stabilną i komfortową pracę pomimo nieco ograniczonych osiągów.
Mniejsze zużycie prądu w energooszczędnych laptopach, PC oraz komputerach na serwer spowodowane jest zazwyczaj korzystaniem z niskonapięciowych procesorów oraz mniej wydajnych kart graficznych. Ich niższe osiągi to kolejny czynnik nie mającej znaczącego wpływu na efektywność pracy biurowej.
Fotowoltaika w firmie
Kolejnym rozwiązaniem, które warto zastosować, jest pozyskiwanie własnego prądu z fotowoltaiki. Pozwala to znacząco zmniejszyć rachunki, zwłaszcza w przedsiębiorstwach korzystających z dużych hal magazynowych lub produkcyjnych, bądź większych powierzchni biurowych. Jednak w praktyce fotowoltaika to rozwiązanie, które sprawdza się również w średnich i małych firmach.
Obecnie istnieje wiele rozwiązań, które umożliwiają np. odebranie większości przekazanego do sieci energetycznej nadmiarowego prądu lub zmniejszenie udziału fotowoltaiki w kosztach firmy. Różnego rodzaju programy dofinansowania do własnego prądu dla firm sprawiają, że jest to opcja opłacalna od samego początku.
Własna energia
Firma, która chce produkować własną energię elektryczną na potrzeby swojej działalności może zostać “prosumentem biznesowym”. Zgodnie z zapisami ustawy OZE nie musi dzięki temu ponosić pełnych kosztów utrzymania systemu energetycznego.
Doskonałym uzupełnieniem pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, np. za pomocą paneli solarnych, jest wykorzystanie rekuperatorów. Urządzenia te pozwalają nie tylko zapewnić obecność świeżego powietrza w budynku, ale także odzyskanie prądu z ciepła odpadowego.
Rozwiązanie to polecane jest szczególnie firmom, które korzystają z urządzeń o dużej mocy. Ilość wytwarzanego przez nie ciepła odpadowego jest również spora; przy tradycyjnej wentylacji jest ono oddawane do atmosfery. Rekuperator, szczególnie połączony z pompą ciepła, pozwala na jego odzyskiwanie i znaczne zmniejszenie kosztów energii.
Termomodernizacja budynków
Nieszczelna izolacja cieplna budynku może być przyczyną dużych strat ciepła. To z kolei powoduje wzrost kosztów zużycia energii. Dotyczy to nie tylko izolacji ścian, ale także szczelności drzwi i okien.
Termomodernizacja budynku firmowego obejmuje m.in. docieplanie ścian, dachu, podłóg i stropów, ale także wymianę okien i drzwi. Może wiązać się także z modernizacją lub wymianą instalacji grzewczej budynku, która pozwoli zminimalizować straty, a co za tym idzie - zaoszczędzić energię. Termomodernizacja przedsiębiorstwa może obejmować także wymianę grzejników, modernizację wentylacji, zmianę sposobu ogrzewania, montaż zaworów termostatycznych oraz wdrożenie rozwiązań znanych z tzw. inteligentnych domów, takich jak sterowniki ogrzewania podłogowego, sterowniki pompy c.o. lub inteligentne regulatory temperatury.
Koszty projektu termomodernizacji budynku mogą być obniżone - podobnie jak w przypadku fotowoltaiki - dzięki różnym programom dotacji i kredytów, takim jakPolSEFF2.
Samodzielne określenie rozkładu zużycia energii w firmie może być dużym wyzwaniem. W takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem może być przeprowadzenie audytu energetycznego przez wykwalifikowanego doradcę. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które zawsze będą opłacalne i pozwolą na dodatkowe oszczędności nawet w sytuacji, gdy już są one dokonywane. Szczególnie warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie dają systemy typu Inteligentny Dom. Wiele z nich może być wdrożonych również w budynkach firmowych, przyczyniając się do zmniejszenia zużycia prądu, ale także zwiększenia komfortu użytkowników.
Czytaj także:
Jak oświetlić biuro?
Przewodnik po oświetleniu LED
Jak oszczędzać na ogrzewaniu?